Tlačítková novela

Již 6. ledna 2023 vstoupil v účinnost zákon č. 374/2022 Sb., kterým se mění zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů (dále také jako „zákon o ochraně spotřebitele“), a zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále také jako „občanský zákoník“). Tato tzv. tlačítková novela dopadá na obchodní vztah mezi podnikatelem a spotřebitelem, …

Tlačítková novela Číst dál »

Služební telefon pro soukromé účely

Pracovní telefon, byť v hovorové češtině převažuje slovní spojení služební telefon, je v mnoha zaměstnáních naprostým standardem. Jaká platí pravidla užívání služebního telefonu pro soukromé účely a má zaměstnavatel nárok na úhradu škody za užití služebního telefonu zaměstnancem bez souhlasu zaměstnavatele. Na co si dát pozor? Zaměstnanci jsou povinni využívat výrobní prostředky pouze …

Služební telefon pro soukromé účely Číst dál »

Whistleblowing – aktuální legislativní vyhlídky u ochrany oznamovatelů

V odborných kruzích je již delší dobu diskutována problematika ochrany oznamovatelů v souvislosti se směrnicí Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie, když členské státy měly transponovat do svých právních řádu tuto směrnici nejpozději do 17. 12. 2021. Již v předchozím článku na toto téma …

Whistleblowing – aktuální legislativní vyhlídky u ochrany oznamovatelů Číst dál »

Doručování do datové schránky ze strany orgánů veřejné moci

Již od prvních dní po přijetí zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů (dále také jako „zákon o elektronických úkonech“), bylo nutné posoudit ustanovení § 17 odst. 4 tohoto zákona, týkající se fikce doručení dokumentu zaslaného adresátovi ze strany orgánů veřejné moci. Předmětné ustanovení uvádí následující: „Nepřihlásí-li se do datové schránky …

Doručování do datové schránky ze strany orgánů veřejné moci Číst dál »

Fejeton o šestnáctce aneb ruka ruku myje

16 minut pro výpověď versus 1600 dní pro nic Pouhých 16 minut předstírání práce je důvodem pro výpověď z pracovního poměru. Dlouhých 1600 dní je pro vrcholové státní zástupce a policisty jen dlouze přiměřená lhůta k procesnímu pin pongu pro neshledání, maskování a zastírání a umění se nevyjádřit k odpovědnosti protiprávního počínání jednoho státního zástupce z Vrchního státního zastupitelství …

Fejeton o šestnáctce aneb ruka ruku myje Číst dál »

Koupě obecního pozemku

Ačkoliv se může koupě od města či obce jevit jako bezpečný způsob, jak se stát vlastníkem pozemku, pravdou je, že nakládání s majetkem obce, včetně jeho prodeje, je v naší právní úpravě regulováno celou řadou pravidel, při jejichž nedodržení mohou nastat závažné následky. Spoléhat přitom na odbornost zástupců obce a jejich znalost právních předpisů v této …

Koupě obecního pozemku Číst dál »

Můj dům, můj hrad. Jak (ne)výhodné je postavení pronajímatele bytu či domu?

Investice do nemovitostí je v našich končinách stále ještě velmi rozšířenou formou zhodnocení finančních prostředků. Pokud jste natolik úspěšní, že si můžete dovolit investovat do více nemovitostí než jenom do té, ve které bydlíte, s největší pravděpodobností se ocitnete v roli pronajímatele a Vaši nemovitost přenecháte k užívání vybranému nájemci. Cílem tohoto článku je upozornit …

Můj dům, můj hrad. Jak (ne)výhodné je postavení pronajímatele bytu či domu? Číst dál »

Jednorázový příspěvek na dítě do 18 let ve výši 5.000 Kč

Pokud jste rodiči, pak jste již určitě minimálně zaslechli, že naši zákonodárci v letošním roce přijali právní předpis, jehož předmětem je mimořádný příspěvek ve výši 5.000 Kč pro děti do 18 let. Cílem tohoto článku je seznámit Vás s příslušnými podmínkami pro přiznání příspěvku a dále nasměrování k podání žádosti. Nárok na příspěvek má každé …

Jednorázový příspěvek na dítě do 18 let ve výši 5.000 Kč Číst dál »

Koncept soutěžitele v českém a unijním právu

Koncept soutěžitele v českém a unijním právu

Obecně k připravované monografii Jedná se o završení projektu GA ČR Koncept soutěžitele v českém a unijním právu,[1] jehož předmětem je na základě analýzy příslušné legislativy a rozhodovací praxe vyhodnotit jednak, do jaké míry je pojem soutěžitel užíván v české praxi konzistentně s unijním právem, jednak, zda může být tento koncept uplatněn v české úpravě zadávání veřejných zakázek, …

Koncept soutěžitele v českém a unijním právu Číst dál »

Nesnažte se skrýt vady bytu či domu při prodeji. Ví to i Váš realitní makléř?

Již od 3. března 2020 je účinný zákon č. 39/2020 Sb., o realitním zprostředkování a o změně souvisejících zákonů (zákon o realitním zprostředkování). Jakkoli byl tento zákon očekáván s nadějí, že přispěje ke zlepšení zejména nekalých praktik při prodeji nemovitostí, nevnímám to tak. Realitní zprostředkovatel je povinen poskytnout zájemci o nabytí vlastnického práva k nemovité věci, nebo práva, jež obsahuje, …

Nesnažte se skrýt vady bytu či domu při prodeji. Ví to i Váš realitní makléř? Číst dál »

Přejít nahoru